EUROMANIFESTACJA, Wrocław 17 września 2011 rok

2011-08-21 11:00

 W sobotę, 17 września we Wrocławiu wielka manifestacja związkowców z całej Europy. Termin demonstracji nie jest przypadkowy – zbiega się z terminem spotkania na szczycie europejskich ministrów finansów.

Pod hasłami „TAK dla europejskiej solidarności, TAK dla miejsc pracy i praw pracowniczych, NIE dla polityki cięć” demonstrować będą związkowcy z Polski i kilkudziesięciu krajów Europy. Organizatorem protestu jest Europejska Konfederacja Związków Zawodowych.

– Potrzebujemy natychmiastowych rozwiązań dla polityki za-trudnienia, dla ochrony praw pracowniczych i związkowych. Niestety, do tej pory w ramach rozwiązań problemów zaproponowano nam tylko szereg cięć socjalnych, których związkowcy nie mogą zaakceptować – mówi Bernadette Segol, sekretarz generalna EKZZ.

EKZZ opowiada się za silnym, solidarnościowym paktem, popiera plany redukcji zadłużenia, wprowadzenie euroobligacji, opodatkowanie transakcji bankowych. - Do tej pory spotykamy się jedynie z półśrodkami, połowicznymi rozwiązaniami, uciekaniem od odpowiedzialności przed podejmowaniem decyzji. Brakuje nam konkretów rozwiązań na miarę zaistniałej sytuacji i skutecznych środków zaradczych – dodaje Segol. Manifestacja ma również inne powody. Europejskie związki zawodowe w wielu krajach obserwują falę ataków na związki zawodowe, prawa pracownicze i europejski model socjalny.

Decyzja o dacie i miejscu akcji zapadła podczas ostatniego kongresu EKZZ, który w maju odbył się w Atenach. O wyborze Wrocławia zdecydował m.in. fakt przejęcia przez Polskę unijnej prezydencji.

W proteście może wziąć udział nawet 10 tys. członków NSZZ „Solidarność”. W przeciwieństwie do manifestacji 30 czerwca, za przygotowanie której odpowiadały w dużej mierze poszczególne regiony „Solidarności”, tym razem ciężar przygotowań i uczestnictwa spadł na struktury branżowe NSZZ „S”. Współorganizatorem manifestacji jest również OPZZ.

Chętnych na wyjazd proszę o kontakt telefoniczny pod nr 501 369 357 do dnia 7 września br. Wyjazd w dniu 17 września w godzinach porannych z pod Huty (szczegóły w późniejszym terminie). 

 

PLAN MANIFESTACJI

10.00 – 12.45 - zbiórka uczestników manifestacji na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, 13.00 -  wymarsz manifestantów. Przemarsz ulicami Wrocławia na Rynek

15.30  - wystąpienie przywódców central związkowych w rynku

16.00 – 16.30 - zakończenie manifestacji.

Trasa przemarszu – pobierz plik – kliknij tu


© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone. Damian Piegza.