Rondo w Tarnowskich Górach.

2010-05-11 10:00

Imię NSZZ Solidarność będzie nosić rondo u zbiegu ulic Legionów, Gliwickiej i Wyszyńskiegow Tarnowskich Górach – zdecydowali tarnogórscy radni miejscy.

Początkowo nazwa miała brzmieć „Rondo Solidarności”, ale dzięki przedstawicielom tarnogórskich struktur Solidarności poprawiono projekt uchwały, a następnie przegłosowano, że nazwa ronda będzie brzmieć „Rondo NSZZ Solidarność” . - Za przyjęciem uchwały głosowali zgodnie przedstawiciele wszystkich opcji zasiadających w Radzie Miasta. To była dla mnie zaskakująca, ale miła niespodzianka – mówi Jan Jelonek, wiceszef Sekcji Terenowej Solidarności w Tarnowskich Górach. Autorem pomysłu nadania nazwy Rondo Solidarności był poseł  Platformy Obywatelskiej Tomasz Głogowski. Tarnogórska Solidarność przyklasnęła projektowi, ale uznała, że nazwa ronda powinna zawierać pełną nazwę związku i postanowiła wnieść autopoprawkę. „W tym roku przypada XXX rocznica powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. To właśnie NSZZ Solidarność zapoczątkował w naszym kraju zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze, które w konsekwencji pozwoliły Polsce odzyskać wolność i zająć godne miejsce w rodzinie krajów europejskich. Planując nadanie placom czy ulicom imienia upamiętniającego zbiorowego twórcę najważniejszego wydarzenia w powojennej historii Polski, czyli odzyskania wolności, nie powinniśmy zapominać jakie naprawdę nosił imię. Sama idea solidarności społecznej i solidarności międzyludzkiej jest pojęciem abstrakcyjnym, podobnie jak wolność, czy godność. Tymczasem NSZZ Solidarność łączy w sobie te wszystkie idee. Jest ich symbolem” - podkreślali w uzasadnieniu autopoprawki przedstawiciele naszego związku.

- Cieszymy się, że uchwała została przyjęta, ale jeszcze zostało trochę formalności związanych z uzyskaniem zgody Komisji Krajowej związku na wykorzystanie nazwy naszej organizacji. Mamy nadzieję, że na przełomie sierpnia i września uda się zorganizować uroczystość odsłonięcia na rondzie tablicy z nazwą „Rondo NSZZ Solidarność” - dodaje Jan Jelonek.

 


© 2010 Wszystkie prawa zastrzeżone. Damian Piegza.